top of page

historie

Jedna z nejprodávanějších a nejjemnějších irských whiskey, Tullamore D.E.W., byla poprvé vyrobena v roce 1829, ve městě Tullamore, v hrabství Offaly, v Irsku. Zakladatelem a prvním majitelem byl známý lihovarník Michael Molloy. 

Nejvíce však irskou whiskey Tullamore D.E.W. a i rozvoj celé palírny ovlivnil Daniel Edmund Williams.

Michael Molloy

Michael Molloy “The first Mr. Tullamore Dew“ byl synem Edwarda Molloye z Tullamoru. Je možné, že rodina Michaela Molloye pocházela z Clonshanny nebo Castletown ve farnosti Rahan. 


Ve své době známý lihovarník položil základy palírny a začal v městečku Tullamore poprvé pálit whiskey. Psal se rok 1829.


Po jeho smrti přešla palírna do rukou jeho synovce Bernarda Dalyho, který ji přejmenoval na B. Daly Distillery.  Palírnu poté zdědil jeho syn kapitán Bernard Daly, ml. Byl to náruživý sportovec, který se více zajímal o hraní póla a jízdu na koni než o obchod. A proto v roce 1887 jmenoval Daniela E. Williamse generálním ředitelem, který zahájil řadu zlepšení.

1848 – 1921

Desmond J. Williams

Po druhé světové válce začal Desmond J. Williams, vnuk Daniela E. Williamse, používat moderní marketingové techniky a vrátil irské whiskey její postavení ve světě.


Desmond J. Williams ukázal, že je stejně podnikavý jako jeho dědeček. 


Dokázal rozpoznat potenciál míchaných whiskey a jemnou, zralou a výraznou chuť Tullamore D.E.W.

1965

Prodej značky společnosti Powers

V roce 1965 byla značka Tullamore D.E.W. prodána společnosti Powers Whiskey Company, kterou vlastnily rodiny O'Reilly a Ryan, přímí potomci Johna Powera.

 

Společnost Powers byla založena v roce 1791 a na krátkou dobu se rozhodla na lahve Tullamore D.E.W. uvádět právě tento rok. Proto lze na trhu najít starší lahve, na kterých je uveden tento „chybný“ rok místo roku 1829. Později ale společnost Powers od uvádění roku 1791 upustila.

1975 – 1988

Stěhování do Midletonu

V roce 1975 The Irish Distillers Group postavila novou palírnu v Midletonu, kam se také ve stejný rok výroba přesunula všech značek.

V roce 1988 koupil The Irish Distillers Group gigant Pernod Ricard.

2000 – 2012

První návštěvnické centrum v Tullamore

V roce 2000 se otevřelo v Tullamore první návštěvnické centrum.


Největší rozkvět však značka Tullamore D.E.W. dosáhla po roce 2010, kdy ji koupil nový majitel – rodinná firma WILLIAM GRANT & SONS (WGS), přesně to bylo dne 30. 6. 2010 za 173 milionu EUR.


V roce 2012 bylo návštěvnické centrum zrekonstruováno za 2,5 milionu EUR a znovu bylo otevřeno dne 6. 9. 2012.

2019

Tullamore D.E.W. oslavila 190 let

V roce 2019 značka Tullamore D.E.W. oslavila 190 let.

Daniel Edmund Williams

Daniel E. Williams přišel do palírny v roce 1862 jako čtrnáctiletý chlapec. Opustil farmu svého otce a začal pracovat v palírně v Tullamoru. Zde pracoval jako dělník a staral se ve stájích o koně. V následujících několika letech se postupně vypracovával a vyměnil v areálu palírny několik pozic. 

 

Údajně v palírně i přespával, aby se vyhnul zdlouhavé cestě pěšky domů a zase do práce, a tak se mu palírenský život stále víc a víc dostával do žil. Nakonec se vypracoval až na generálního ředitele, kdy mu v roce 1887 předal řízení palírny kapitán Bernard Daly, ml.

 

O tři roky později (v roce 1890) se stal spolumajitelem palírny Tullamore D.E.W. Jeho zásluhou se whiskey začala více rozvíjet a vyrábět ve velkém.

 

Daniel E. Williams byl velkým inovátorem. V roce 1893 například zavedl do palírny Tullamore D.E.W. elektřinu, nechal zde instalovat první telefony a zavedl také motorizovanou dopravu. Je sice pravda, že tehdejší automobily dosahovaly na nynější poměry směšných 12 km/h, na druhou stranu to bylo stále 3-4x rychlejší než přepravovat whiskey na povozu hnaném koňmi. Současně vytvořil novou značku palírny a připojil své vlastní iniciály D.E.W., čímž vznikl název Tullamore D.E.W.

 

D.E.W. jsou tedy iniciály pana Williamse, na druhé straně můžeme ale z angličtiny přeložit poeticky jako „rosa“. Tato reklamní hříčka byla ještě dovedena k dokonalosti reklamním sloganem: „Give every man his Dew!“ Úspěch se okamžitě dostavil. Tullamore D.E.W. se stala jednou z nejznámějších značek whiskey v zemi a zaznamenala i v exportu velké úspěchy. Tehdy se vyráběla třikrát destilovaná pure pot still whiskey, zrající v sudech od sherry a portského.

1954

Uzavření palírny

V roce 1954 byla palírna v Tullamore uzavřena. Do roku 1959 se ještě whiskey stáčela a prodávala, pak byla činnost ukončena.

1966

Nová společnost United Distillers of Ireland

V roce 1966 vytvořily společnosti Powers, palírna Cork, palírna Jameson novou společnost s názvem United Distillers of Ireland a v roce 1972 se k nim připojila palírna Bushmills a změnily název na The Irish Distillers Group.

1994

Nová společnost Irish company Cantrell & Cochrane

V roce 1994 prodal část The Irish Distillers Group (značku Tullamore D.E.W.) společnosti Irish company Cantrell & Cochrane.


Irish company Cantrell & Cochrane byla částečně vlastněna nápojovým gigantem Allied Domecq (51%) a společností Guinness Ireland (49%). Společnost Guinness prodal svůj podíl společnosti Allied Domecq v roce 1999 a později téhož roku společnost BC Partners získala společnost Irish company Cantrell & Cochrane (včetně Tullamore D.E.W.).

2014

Otevření palírny v Tullamore

K otevření nejhezčí palírny Irska pak došlo dne 17. 9. 2014, a tak se vrátila opět po 60 letech výroba přímo do Tullamoru. Jejímu otevření předcházel dlouhý proces – společnost WGS se rozhodla postavit novou palírnu, nicméně nebylo zpočátku jasné, kde ji postaví. Bylo předvybráno 57 míst, kde by se mohlo stavět, do užšího výběru nakonec postoupily tři lokality. Z nich nakonec WGS vybralo v podstatě tu nejnevhodnější z pohledu financí. Rozhodli se stavět na nepříliš vhodném podloží přímo u městečka Tullamore. To stavbu výrazně prodražilo. Tehdejší prezident Charlie Gordon měl navíc představu, že palírnu vybuduje u moře, s výhledem na oceán a přístav. Naštěstí ale zvítězila touha situovat výrobu Tullamore D.E.W. zpět do místa, kde v roce 1829 započala.

 


Společnost WGS investovala v roce 2013/2014 do výstavby nové palírny více než 35 milionů EUR. Od té doby byly postaveny další části palírny, včetně palírny na obilí, 7 skladů a stáčecí haly, čímž se celková investice zvýšila na více než 100 milionů EUR.

2022

Tullamore D.E.W. otevřela nové návštěvnické centrum přímo v palírně

Dne 17.3.2022 bylo otevřené nové návštěvnické centrum přímo v palírně v Tullamore.

1908 – 1970

1777 – 1846

bottom of page